Witamina B3 i witamina PP
Medycyna Mitochondrialna

Witamina B3 i witamina PP

Posted On 7 listopada, 2019 at 3:31 pm Opublikował(a) / Możliwość komentowania Witamina B3 i witamina PP została wyłączona

Niacyna to wyjątkowo nietypowa substancja w naszym organizmie już chociażby dlatego, że mamy tutaj do czynienia tak naprawdę z dwoma różnymi substancjami.

Pierwsza z nich to kwas nikotynowy, a druga to jego amid, czyli wersja, w której grupę karboksylową zastępuje atom azotu z trzema atomami wodoru, czyli grupa amidowa. Na co dzień mówimy, że są to witamina B3 oraz witamina pp. Obie te substancje nasz organizm jest w stanie produkować samodzielnie, ale zazwyczaj w zdecydowanie za małych ilościach, by było to dla nas wystarczające.

Znaczenie niacyny w organizmie człowieka

Niacyna to witamina, czyli substancja regulująca działanie procesów bez bezpośredniego udziału w nim, swoisty katalizator. Niacyamid wraz ze swoją podstawową formą najczęściej uczestniczą w procesach metabolicznych. Witamina B3 zaliczana jest nawet do tak zwanych substancji mitochondrialnych. B3 witamina ma za zadanie oferować pomoc w rozbijaniu cząsteczek tłuszczów i cukrów, co jest niezbędnym wstępem do ich rozkładania na substancje proste, które następnie mogą być wykorzystywane przez komórki jako energia.

Efekty występowania niacyny

Kiedy niacyna jest dostępna w niewystarczających ilościach, nasz organizm będzie działał niczym z zaciągniętym hamulcem ręczny. Efekt tego jest taki, że wszystkie nasze działania, w tym podejmowane przez nas przedsięwzięcia intelektualne, będą działały powoli i mało efektywnie. Vit B3 jest w stanie zapewnić im odpowiednią dostawę energii, przez co tempo przemiany materii i tym samym tempo wszystkiego innego wzrośnie. Witamina B3 cena to niewielki koszt za lepsze samopoczucie i zdolność do działania na najwyższych obrotach.