Mitochondria i ich wpływ na nasz organizm
Medycyna Mitochondrialna

Mitochondria i ich wpływ na nasz organizm

Posted On 28 października, 2019 at 12:50 pm Opublikował(a) / Możliwość komentowania Mitochondria i ich wpływ na nasz organizm została wyłączona

Choroby neurodegeneracyjne to duża grupa zaburzeń neurologicznych związanych ze stopniowym spadkiem liczby komórek nerwowych z powodu specyficznych zmian w ich metabolizmie. Wśród tych dolegliwości są: choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i wiele innych, rzadszych patologii (na przykład pląsawica Huntingtona).

Jak to leczyć?

Nowoczesne metody leczenia mają ograniczoną skuteczność i w najlepszym wypadku, pomagają spowolnić ich postęp. Jeśli istniejące podejścia do rozwiązania problemu nie działają, musisz podejść do niego z drugiej strony. Nowe dowody mogą okazać się przydatne w opracowywaniu skuteczniejszych metod leczenia.

Dogłębna analiza zmian metabolicznych w komórkach nerwowych wykazała, że mitochondria są zaangażowane w różnym stopniu w patologię każdej choroby neurodegeneracyjnej. Medycyna mitochondrialna definiuje mitochondria jako organelle, które pomimo niewielkich rozmiarów są aktywnymi uczestnikami kluczowych procesów biochemicznych zachodzących w komórkach. Główną funkcją mitochondriów jest utrzymanie bilansu energetycznego komórek. Organelle te utrzymują równowagę redoks komórki i regulują homeostazę wapnia. Procesy zaprogramowanej i niezaprogramowanej śmierci komórki są bezpośrednio związane z pracą mitochondriów.

Na co wpływają mitochondria?

Omawiając kwestię zaopatrzenia w energię, musimy pamiętać, że mózg zużywa do 20% całej energii wytwarzanej w ciele. Jeśli funkcja energetyczna mitochondriów zostanie zakłócona, szybko wpłynie to na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Znaczenie mitochondriów dodaje fakt, że neurony, w porównaniu z innymi typami komórek, mają mniejszą zdolność do niezależnego pozyskiwania energii z powodu glikolizy.

Okazuje się, że zmiany w pracy mitochondriów doprowadzą do tego, że neuron przestanie w pełni wykonywać swoje funkcje. Ich wadliwe funkcjonowanie wpłynie na działanie całego organizmu. Niezbędne są wtedy substancje mitochondrialne, które zawierają mangan suplement, a także jest w nich witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation, witamina k2 mk7, koenzym q10 oraz chrom w tabletkach.